1987 yılı Ankara doğumlu Kandemir Basmacıoğlu, piyano hayatına 1995 yılında Kırgızistan’da başladı.

1998’de tam burslu olarak başladığı Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bünyesindeki eğitimini, 19 yaşındayken lisans, 21 yaşındayken yüksek lisans programlarından Yüksek Onur dereceleri alarak tamamladı ve bu süreç boyunca Anna Garibian ve Gülnara Aziz ile çalıştı.

 

Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, İtalya, Ukrayna ve Bulgaristan’da, Michael Markov, Michael Roll, Boris Petrushansky, Konrad Elser, Oxana Yablonskaya ve alanında önde gelen birçok  isimle ustalık sınıflarına katıldı.

 

İş Sanat Genç Yetenekler seçmelerini kazanarak Parlayan Yıldızlar’la Bir Hafta Sonu etkinliği kapsamında 2004 yılında İş Sanat’da resital verdi.

2006'da Almanya’da gerçekleşen Cyprien Katsaris Piano Academy’ye katıldı. Buradaki F. Liszt Si minör Sonat performansı hakkındaki düşüncelerini Cyprien Katsaris şu kelimelerle belirtti: “Mükemmel performansını dinleme şansı bulduğum Kandemir Basmacıoğlu'nun dikkat çekici müzisyenliği ve özellikle klavye egemenliği etkileyici. Kendi fikirlerini bestecininkilerle birleştirebilme yeteneği, onu müthiş bir piyanist yapıyor. Geleceği hakkında en ufak bir şüphem yok.” Basında da yankı bulan Basmacıoğlu’nun bu performansı hakkında Almanya’nın Thüringische Landeszeitung gazetesinde şu sözlere yer verildi: “Tuşların üzerinde uçan parmakları, kuvvetli ve yumuşak melodiler arasında gidip gelirken, kendine güveniyle Kandemir Basmacıoğlu, çok parlak bir gelecek vadetti.”

 

2008 yılında yüksek eğitimini Almanya’da sürdürmek için Almanya’nın verdiği DAAD Sanatçı Bursu ile onurlandırıldı.

 

2009 yılında ise Borusan Müzik Bursunu kazandı ve 2011 yılında Gürer Aykal önderliğinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile solist olarak bir konserde yer aldı.

 

2014 yılında 15. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde bir resital verdi. 2020 Şubat ayında ise Berlin Filarmoni Oda Müziği Salonunda Beethoven’ın 250. doğum yılı sebebiyle gerçekleştirilen konserde yer alan beş piyanistten biri oldu.

 

Almanya’daki piyano eğitimini Prof. Vassily Lobanov ile Hochschule für Musik Köln’de tamamladı. 2015 yılında Sanatta Yeterlik çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda sonlandırdı.

 

2017 yılında doçentlik unvanını alan Kandemir Basmacıoğlu, 2010 yılından bu yana akademik çalışmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nde sürdürmektedir.

 

 

 

© kandemirbasmacioglu.com